1)
Στην Ελλάδα μπορώ να βρώ κάτι ώστε να μου αναβαθμίσει πραγματικά το πτυχίο μου;
Υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, δωρεάν π.χ. ΕΜΠ, ΑΠΘ κ.ά. και με δίδακτρα π.χ. στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (5*700¤=3.500¤).
Όλα "αναβαθμίζουν" το πτυχίο σου, τουλάχιστον αν επιθυμείς να εργαστείς στο Δημόσιο. Για τον ιδιωτικό τομέα είναι επίσης χρήσιμα αλλά για ποιες δουλειές; Όχι πάντως για επιβλέψεις σε εργοτάξια ιδιωτικών έργων, για δηλώσεις αυθαιρέτων και για έκδοση ΠΕΑ.

Απόφοιτοι των Τ.Ε.Ι μπορούν να μπουν στα μεταπτυχιακά του πολυτεχνείου;
Δεν απαγορεύεται αλλά δεν νομίζω να είναι εύκολο. Λίγες οι θέσεις, πολλοί οι υποψήφιοι που έχουν τελειώσει το ΕΜΠ άρα έχουν ανώτερες σπουδές από κάποιον που αποφοίτησε από ΤΕΙ, άρα προφανώς έχουν υψηλότερες πιθανότητες να επιλεγούν. Θα έλεγα ότι όχι μόνο πρέπει να έχεις τελειώσει το ΕΜΠ ή άλλο πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο αλλά πρέπει να έχεις και υψηλό βαθμό.

2)
Αξιζει να δώσω για κατατακτήριες
Εξαρτάται ποιοι είναι οι στόχοι σου. Πού, δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, Ελλάδα ή εξωτερικό και σε ποιο πόστο θέλεις ακριβώς να δουλέψεις;

3) Όλες οι πολυτεχνικές σχολές έχουν συγγένεια έχουν κάποιες ακόμη μεγαλύτερη. Οι Τοπογράφοι και οι Πολιτικοί είναι πολύ κοντά σε κάποια θέματα, δύο από τις τέσσερις κατευθύνσεις στο ΑΠΘ, οδοποιίας και υδραυλικής είναι κοινές.
Οι δομοστατικοί των ΤΕΙ έχουν λιγότερα κοινά από τους έργων υποδομής των ΤΕΙ με τους τοπογράφους.